Taekwon-do


A Taekwon-do az egyik legszisztematikusabb és tudományos alapokra épített koreai harcművészet, amely nem csupán a fizikai harci képességeket tanítja.

A Taekwon-do tanai:

– Udvariasság
– Becsületesség
– Állhatatosság
– Önuralom
– Rettenthetetlen küzdőszellem

Taekwon-do eskü:
– A Taekwon-do tanításainak mindenkor eleget teszek.
– Tiszteletet adok mesteremnek és valamennyi társamnak.
– Soha nem élek vissza Taekwon-do tudásommal.
– Ha kell, segítek a bajbajutottakon.
– Minden erőmmel a békét építem.

TAEKWON-DO …

– Rúgásokra, ugró rúgásokra, ütésekre, hárításokra épülő jellegzetesen látványos koreai harcmodor, pusztakezes önvédelmi és közelharc rendszer, modern küzdő és versenysport, mozgásművészet?Igen.
Mindez szerepelhet meghatározásként, de tartalma jóval több ennél. Az igazi Taekwon-do az már harcművészet! Sajátos életforma és viselkedésmód, szigorú nevelési rendszer és filozófia is egyben, mely az edzések során önként vállalt katonai fegyelemmel párosul…A „Taekwon-do” kifejezés koreai eredetű. A három szókép összevonásából kialakított név jelentése a következő:
TAE = lábtechnika vagy rúgás,
KWON = kéztechnika vagy ütés,
DO = művészet, út, vagy módszer.

Szó szerinti fordításban a TAEKWON-DO tehát annyit tesz, mint a „Láb és kéztechnikai küzdés művészete”, vagy tömören „Az önvédelem művészete”.
Más megközelítésben a Taekwon-do tudomány, vagyis a test tudományos alkalmazása a harcművészetben.
Az ember, aki az anatómia, biomechanika és fizika törvényszerűségeinek ismeretében, testének intenzív edzése során képes elérni a benne rejlő lehetőségek maximumát!
De ne feledjük, pusztán a technikák gyakorlása (legyen az bármilyen magasszintű sporttevékenység) még senkit sem tesz harcművésszé.
Ez csak a megfelelő lelki töltéssel és szellemi felkészültséggel párosulva, vele szoros egységet alkotva érheti el végső célját.
Harmat László IX.Dan nagymester a Magyar Taekwon-do megalapítója, Szövetségünk elnöke, hosszú évekig élt külföldön. A Svéd válogatott tagjaként versenyzett, edzett az USA-ban, Koreában és Kanadában, ahol többek között General Choi Hong Hi, Taekwon-do stílusalapító nagymester személyes tanítványa volt.
1977-ben települt haza és még ebben az évben szeptember 7.-én megalapította a Magyar Taekwon-dot és megnyitotta az első Edzőtermet Zuglóban.
1979-ben másodikként megalakult a Veszprémi Taekwon-do Klub Dr. Somlai János vezetésével, majd pedig 1980-tól indultak további klubok Budapesten Angyalföldön és Pestlőrincen, valamint Hódmezővásárhelyen és Szegeden.
Innen már nem volt megállás, további 3 éven belül 25 szakosztály, 11 fekete öves mester, 200 magasan kvalifikált versenyző és még mintegy 4500 színes illetve fehér öves sportoló tette erőssé és büszkévé a Magyar Taekwon-do-t.
Jelenleg 45 klub van az országban.
Az aktuális klublista honlapunkon elérhető: http://www.taekwon-do.hu/Harmat László 1984-ben ITF Európabajnokságot, majd 1988-ban nagysikerű ITF Világbajnokságot rendezett az egykori Budapest Sportcsarnokban. A világszintű rendezvényeket, melyek a Magyar Taekwon-do nevéhez fűződnek, felsorolni nagyon hosszasan lehetne, de a legutóbbi évtized hazai rendezésű kiemelt nemzetközi eseményei közül mindenképpen érdemes megemlítenünk még a 2010-es IIC International Instructor Course Nemzetközi Nagymesteri szemináriumot és továbbképző edzőtábort, a 2014-es AETF Ifjúsági és felnőtt Európa Kupát, a 2015-ös IUC International Umpire Course, Nemzetközi Versenybírói továbbképzést, a 2016-os ITF Taekwon-do Világkupát, valamint a 2019-es IIC International Instructor Course Nemzetközi Nagymesteri szemináriumot és továbbképző edzőtábort.A magyar ITF versenyzők az elmúlt négy évtized során sikert sikerre halmoztak a nemzetközi tornákon: számos Világ- és Európa-bajnok, valamint éremhelyezett, rangos nemzetközi kupa versenyek győztesei öregbítik a magyar ITF dicsőségét.

Forrás: https://www.facebook.com/MITSZov/about